
Kobiety karmiące piersią powinny zwrócić szczególną uwagę na to, aby ich dieta była bogata w wapń. Jego niedobór może bowiem zwiększać ryzyko ubytków kości w okolicach zębów i dziąseł - ogłosili naukowcy w styczniowym numerze pisma "Journal of Periodontology".

Kobiety najbardziej dbają o swój wygląd zewnętrzny i strój, gdy są najbardziej płodne - informuje "New Scientist". Zespół Martie Haseltona z University of California w Los Angeles badał zachowania 30 kobiet pomiędzy 18. a 37. rokiem życia.

Ciężarne kobiety, które mają wysoki poziom witaminy E we krwi, częściej rodzą duże dzieci, niż kobiety z niższym poziomem tego związku - wynika z badań amerykańskich. Zdaniem autorów pracy opublikowanej na łamach pisma "American Journal of Clinical Nutrition", odkrycie to wskazuje, że spożywanie odpowiednio dużych ilości witaminy D w czasie ciąży może w istotny sposób wpływać na wzrost dziecka.

Jedzenie ryb przez kobiety w ciąży częściej niż trzy razy w tygodniu może niekorzystnie wpływać na zdrowie dziecka, podwyższając stężenie rtęci w jego krwi - potwierdziły badania naukowców z Tajwanu. Stężenie rtęci jest niebezpieczne zwłaszcza dla płodów w okresie intensywnego rozwoju organów wewnętrznych. Pierwiastek ten może bowiem powodować uszkodzenia układu nerwów i mózgu, nerek i zaburzać wzrost.

Dobrze znany gen supresorowy nowotworów, Rb, pełni ważną rolę w rozwoju zarodka ssaków - piszą naukowcy w numerze pisma "Genes and Development". Rb należy do grupy genów supresorowych nowotworów (antyonkogenów). Białko przez niego kodowane jest ważnym regulatorem cyklu komórkowego i jednym z głównych hamulców replikacji DNA. Zapobiega powstawaniu i namnażaniu komórek nowotworowych i rozwojowi chorób, takich jak retinoblastoma, rak płuc, piersi lub pęcherza.

Dzieci cierpiące na alkoholowe zaburzenia płodowe mają duże trudności z zapamiętywaniem i uczeniem się liczb i sekwencji znaków - piszą naukowcy na łamach grudniowego pisma "Child Neuropsychology". Alkoholowe zaburzenia płodowe (FASD) powstają na skutek spożywania alkoholu przez ciężarne kobiety.

Kobiety, które są bardziej aktywne fizycznie, mają niższe ryzyko zachorowania na raka piersi po przejściu menopauzy - wykazały wyniki badań naukowców z USA. Pracę na ten temat opublikowano właśnie na łamach pisma "Archives of Internal Medicine".

Niskie dawki leku stosowanego jako pigułka wczesnoporonna hamują wzrost mięśniaków macicy i łagodzą ich objawy, takie jak bóle i silne krwawienia - wynika z amerykańskich badań opisanych na łamach pisma "Obstetrics and Gynecology".

Znieczulenie zewnątrzoponowe podane podczas porodu może negatywnie wpływać na karmienie piersią. Wyniki badań australijskich naukowców opublikowano na łamach pisma "International Breastfeeding Journal". Siranda Torvaldsen wraz z kolegami z Uniwersytetu w Sydney i innych instytutów w Australii przebadała 1280 kobiet, które urodziły dzieci pomiędzy marcem i październikiem 1997 roku.

Odkryto, że jedna z substancji wchodzących w skład pigułek wczesnoporonnych zapobiega rozwojowi tych nowotworów sutka, które są spowodowane mutacją genetyczną. Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z USA na myszach opublikowano w najnowszym numerze pisma "Science".

Kobiety, które przed zajściem w ciążę miały wyraźną niedowagę, są o 72 procent bardziej narażone na poronienie w pierwszych miesiącach ciąży - informuje "British Journal of Obstetrics and Gynaecology." Choć znane są takie czynniki ryzyka, jak wiek czy zaburzenia płodności, przyczyna większości poronień pozostaje zagadką.

Opracowano nową, minimalnie inwazyjną metodę miejscowego naświetlania piersi, skuteczną w leczeniu kobiet chorych na nowotwory tego gruczołu. Amerykańscy naukowcy przedstawili ją podczas zjazdu Radiological Society of North America.

Kobiety z podwyższonym poziomem całkowitego cholesterolu mają obniżone ryzyko zachorowania na parkinsona - wykazali naukowcy z Holandii. Informację na ten temat zamieściło pismo "American Journal of Epidemiology".

Naukowcy z USA odkryli białko, które rozpoznaje uszkodzenia DNA w rozwijających się komórkach jajowych - informuje elektroniczna wersja tygodnika "Nature". U kobiety komórki jajowe powstają jeszcze przed jej urodzeniem około 9 tygodnia ciąży.

Kobiety żyjące w cieplejszych i bardziej nasłonecznionych regionach świata znacznie rzadziej chorują na raka jajnika, niż mieszkanki terenów o zimniejszym klimacie - zaobserwowali badacze amerykańscy. Artykuł na ten temat znajdzie się w grudniowym wydaniu pisma "American Journal of Preventive Medicine".