
Świeżo upieczonym mamom już w ciągu kilku miesięcy powiększają się struktury mózgu odpowiedzialne za motywację, emocje i zachowania opiekuńcze - wynika z pracy, którą publikuje pismo "Behavioral Neuroscience".

Męski mózg reaguje na seksowną kobietę w bikini jak na przedmiot - wynika z badań prof. Susan Friske z Princeton, ogłoszonych w Chicago podczas kongresu American Asociation for the Advancement of Science.

Pacjenci nie znają swoich praw, nie wiedzą np., że mogą odwołać się od orzeczenia lub opinii lekarza u Rzecznika Praw Pacjenta - chcemy to zmienić - mówili na konferencji organizatorzy kampanii "Pacjentko! Korzystaj ze swoich praw", którą zainaugurowano w piątek.

W przyszłości kobiety będą niższe, okrąglejsze i mniej podatne na choroby serca, a ich okres reprodukcyjny nieznacznie się wydłuży. Wyniki najnowszych badań zdają się potwierdzać tezę, że gatunek ludzki wciąż podlega intensywnym przemianom.

Mamy, które często się złoszczą, są poirytowane albo nie okazują emocji mogą przyczyniać się do zaostrzeń astmy u swoich dzieci, zwłaszcza tych w młodszym wieku - informuje pismo "BioPsychoSocial Medicine".

To gen FOXL2 sprawia, że kobieta jest kobietą - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Cell".

Mężczyźni sześć razy częściej porzucają partnerki, u których wykryto raka lub stwardnienie rozsiane (SM), niż kobiety swoich partnerów z podobną diagnozą - wykazały badania amerykańskie. Artykuł na ten temat publikuje pismo "Cancer". Okazało się też, że im dłużej trwa małżeństwo, tym większe szanse na jego przetrwanie.

Zbyt mało lub zbyt wiele snu na początku ciąży może oznaczać problem z podwyższonym ciśnieniem krwi pod koniec ciąży - ostrzegają naukowcy z USA na łamach pisma "Sleep". Autorzy pracy przekonują, że właściwa higiena snu może przynieść przyszłym mamom i ich maluchom wymierne korzyści zdrowotne.

W przypadku zapłodnienia metodą in vitro bardziej prawdopodobne jest urodzenie chłopca niż dziewczynki - informuje serwis "BBC News/ Health".

Wenus z Milo być może wyznaczała kiedyś kanon piękna, jednak naukowcy postanowili odkryć, jakie kobiety dziś uważane są za atrakcyjne. Nie sięgnęli w tym celu do popularnej prasy kolorowej, ale przeprowadzili kompleksowe badania - informuje EurekAlert.

Zdesperowane mieszkanki Meksyku po kryjomu udają się do stolicy, by poddać się aborcji - donosi Reuters. Z oficjalnych danych wynika, że 24 proc. z około 40 tys. zabiegów wykonanych w mieście Meksyk od 2007 roku dotyczyło kobiet przybyłych z innych miast, gdzie aborcja wciąż nie jest legalna.

Warianty genów związanych ze zwiększonym ryzykiem raka jajnika zwiększają również prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi - informują naukowcy z Wielkiej Brytanii i USA na łamach trzech prac opublikowanych w piśmie "Nature Genetics".

Picie mleka w czasie diety odchudzającej pomaga w zrzucaniu zbędnych kilogramów - wynika z badań, o których informuje pismo "American Journal of Clinical Nutrition".

Córki wychowywane bez biologicznego ojca zaczynają dojrzewać wcześniej. Dotyczy to jednak wyłącznie dziewcząt z bogatszych domów - wynika z amerykańskich badań, o których informuje pismo "Journal of Adolescent Health".

W zeszłym roku w USA po raz pierwszy kobiety otrzymały więcej doktoratów na wyższych uczelniach niż mężczyźni. Specjalizują się jednak głównie w naukach humanistycznych, pozostawiając nauki ścisłe mężczyznom.