Rozpoczęła się trzecia edycja programu Women’s Energy in Transition – Polish Edition. Dalkia Polska – spółka działająca w sektorze usług energetycznych – wraz z Politechnikami Śląską, Warszawską, Poznańską, Krakowską, Wrocławską oraz z Akademią Górniczo-Hutniczą, po raz kolejny wyróżnią najlepsze prace dyplomowe poświęcone transformacji energetycznej obronione przez studentki i absolwentki polskich uczelni. Nabór zgłoszeń potrwa do 30 listopada 2024 r.
Program Women’s Energy in Transition – Polish Edition jest skierowany do studentek i absolwentek kierunków związanych z energetyką, które w swoich pracach dyplomowych podejmują zagadnienia związane z transformacją energetyczną. Celem inicjatywy jest umożliwienie im zdobycia pierwszego doświadczenia zawodowego i rozpoczęcie kariery w branży energetycznej. Tegoroczna, trzecia edycja kontynuuje misję promowania kobiecych talentów w tym sektorze.
– Nasz cel to znalezienie najlepszych kandydatek dla branży energetycznej. Mam nadzieję i głęboko wierzę w to, że przykład laureatek zainspiruje inne kobiety i zachęci je do pracy w energetyce. Widzimy bardzo duże perspektywy dla rozwoju sektora, potrzebę młodej krwi i wykwalifikowanych kadr, które będą brały czynny udział w transformacji energetycznej – mówi Jacek Chodkowski, dyrektor generalny Grupy Dalkia w Polsce.
Obecna sytuacja kobiet w energetyce jest trudna. Dane Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) oraz World Economic Forum pokazują, że kobiety stanowią jedynie 22% wszystkich pracowników branży. W strukturach menedżerskich jest ich zaledwie 14%. Stanowiska techniczne i inżynierskie są w 72% zajmowane przez mężczyzn, co oznacza, że pełne wyrównanie szans między płciami zajmie 123 lata. Tymczasem energetyka w najbliższych latach stanie się jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się branż – według raportu IEA, zatrudnienie w sektorze czystej energii będzie konsekwentnie rosło, z prognozowanymi 14 milionami nowych miejsc pracy w sektorze odnawialnych źródeł energii do 2030 roku oraz dodatkowymi 16 milionami stanowisk związanych z czystą energią. Inicjatywy takie jak Women’s Energy in Transition – Polish Edition pozwalają na zbudowanie niezwykle potrzebnych, różnorodnych kadr przyszłości.
– Programy i różne konkursy, które promują kobiety i młode naukowczynie są niezwykle cenne, bo pokazują różnorodność. Pokazują też, że dziewczyny są w stanie sprostać różnym wyzwaniom, szczególnie technicznym, które ocenia się jako stereotypowo przeznaczone dla mężczyzn – wyjaśnia dr. hab. inż. Katarzyna Styszko, prof. AGH i Prodziekan Wydziału ds. Współpracy i Nauki.
Zgłoszenia do tegorocznej edycji można składać do 30 listopada 2024 r. Program jest otwarty dla studentek i absolwentek studiów inżynierskich lub magisterskich na kierunkach związanych z energetyką, których prace dyplomowe zostały obronione w okresie od 1 stycznia 2023 r. do 30 października 2024 r. Zgłoszenia będą oceniane wg czterech kryteriów: zgodność z tematem, innowacyjność, możliwość wdrożenia oraz motywacja.
– Moja praca magisterska dotyczyła morskiej energetyki wiatrowej. Główną tematyką była lokalizacja farm wiatrowych na Bałtyku i przeszkody, jakie temu towarzyszą. Jestem szczęśliwa, że zostałam nagrodzona pierwszą nagrodą. Czuje się bardzo doceniona i jest to na pewno zastrzyk energii do dalszego działania – mówi Magdalena Przewoźniak, zwyciężczyni II edycji programu WEIT.
Jury, w skład którego wejdą przedstawiciele i przedstawicielki uczelni partnerskich oraz pracownicy i pracowniczki Grupy Dalkia, wyłoni finalistki III edycji w lutym 2025 r. Laureatki zostaną ogłoszone na uroczystej gali zaplanowanej na marzec 2025 r.
– Grupa Dalkia Polska aktywnie działa na rzecz różnorodności i inkluzywności. Nie tylko w naszych zespołach, ale też w całym sektorze energii w Polsce – dodaje Ewa Gałecka, kierowniczka ds. komunikacji i PR.
Na laureatki programu czekają nagrody pieniężne oraz możliwość odbycia stażu w jednej ze spółek Grupy Dalkia w Polsce w Warszawie lub Katowicach.