Książki, które czytamy dużo mówią o nas i naszych zainteresowaniach. Forma lektury i miejsce obcowania z literaturą pokazuje jakie mamy nawyki i jak spędzamy wolny czas. Przyglądając się czytelniczym zwyczajom Polek, można wyciągnąć kilka ciekawych wniosków, co zrobiła firma Virtualo.
Ku zaskoczeniu wielu mężczyzn, na pierwszym miejscu wśród gatunków literackich, po jakie sięgają kobiety zarówno w przypadku książek drukowanych (56%), jak ebooków (46%) jest sensacja i kryminał, a nie romanse i literatura erotyczna. Mimo sukcesów na liście bestsellerów w ubiegłych latach książek E. L. James „Pięćdziesiąt twarzy Greya”, „Ciemniejsza strona Greya” oraz „Nowe oblicze Greya” i powrotu mody na literaturę erotyczną, triumfy w kobiecym czytelnictwie święci jednak sensacja i kryminał. Polki chętnie sięgają również po fantastykę, horrory, thrillery oraz po biografie i pamiętniki.
Jednak czytają i coraz chętniej w nowoczesnej formie
Wprawdzie poziom czytelnictwa w Polsce, jak pokazują Badania Biblioteki Narodowej, nie napawa optymizmem, gdyż w 2016 roku aż 63% rodaków nie przeczytało ani jednej książki, to jednak dostrzegalne staje się rosnące zainteresowanie książkami elektronicznymi. Moda na cyfrową literaturę, przekłada się również na chęć Polek do sięgania po nowoczesną formę lektury. Prawie co druga (49%) sponad 500 zapytanych przez Virtualo respondentek deklaruje, że korzysta z ebooków, a 28% również chętnie sięga po audiobooki.
Aż 69% zapytanych Polek w ciągu 12 miesięcy wysłuchało od 1 do 4 audiobooków, 50% znalazło czas, aby przeczytać od 1 do 4 ebooków, a 24% kobiet w tym samym czasie poświęciło czas na lekturę od 1 do 4 książek drukowanych. Jeśli Panie decydowały się na zakup ebooków, to najczęściej nabywały je dla siebie (88% wskazań), dla dzieci (17% wskazań) oraz partnera, męża (16% wskazań) i rodziców (6% wskazań).
Małe grzeszki na koncie
Większość Pań – 69% pobiera bezpłatne tytuły książek elektronicznych dostępnych na oficjalnych stronach, 49% kupuje ebooki samodzielnie, a 44% korzysta z ebooków kupionych przez kogoś z rodziny lub znajomych. Co trzecia zapytana Polka przyznaje się do piracenia ebooków, pobierając tytuły z nieoficjalnych źródeł.
Polki tęsknią za dotykiem i zapachem
Rosnąca popularność ebooków, sprawia iż Polki coraz chętniej obcują z książkami elektronicznymi. Aż 68% respondentek deklaruje, iż próbowała już czytać ebooki. Panie przyznają jednak, iż w korzystaniu z książek elektronicznych przeszkadza im brak dotyku papieru i zapachu druku, czyli cech które nawiązują do tradycyjnej lektury.
Polki stały się bardziej mobilne, a dzisiejsze tempo życia sprawia, iż nie jest łatwo znaleźć czas na lekturę w domowym zaciszu. Wraz z upowszechnieniem się laptopów, tabletów i smartfonów, ebooki i audiobooki stały się łatwo dostępne, co sprzyja lekturze w wolnej chwili poza domem, w drodze do pracy, w podróży czy w kawiarni. - komentuje Martyna Bednarczyk z Virtualo.
dodane przez materiały prasowe