Panuje powszechna opinia, że większość kobiet wybiera zawody humanistyczne i artystyczne, niekoniecznie te z branży IT. Ale czy ten stereotyp jest prawdziwy? Niekoniecznie. Okazuje się, że coraz więcej kobiet zaczyna interesować się grafiką komputerową a także programowaniem. Jeśli więc pasjonujesz się nowymi technologiami i marzysz o tym, by stworzyć strony WWW, aplikacje mobilne lub grę, zastanów się – praca w branży IT jest właśnie dla Ciebie.
Czy warto zostać programistką?
Najnowszy raport firmy rekrutacyjnej Hays Poland podaje, że średnie wynagrodzenie programisty to ponad 6 tys. brutto. Jednocześnie w Polsce, według OECD, 0,2% osób jest programistami - to niewiele, dlatego firmy konkurują między sobą i oferują coraz lepsze warunki pracy. Ten rynek jest jeszcze nienasycony, więc to doskonały czas na przekwalifikowanie się. Z kolei z obserwacji portalu Praca.pl wynika, że jest jeszcze sporo miejsca dla Pań w sektorze IT. - Wśród zarejestrowanych na portalu Praca.pl programistów zaledwie 12,6% to kobiety. Wszyscy obserwujemy, że miejsc pracy w sektorze IT przybywa z miesiąca na miesiąc. Eksperci prognozują, ze trend ten utrzyma się jeszcze bardzo długo. Rozwój technologii, zjawiska takie jak Internet rzeczy sprzyjają temu zdecydowanie - mówi Aleksandra Wesołowska Specjalista ds. Public Relations i Social Media w Praca.pl. Ten fakt zachęca do poważnego rozważenia sektora IT jako jednego z bardziej przyszłościowych i dających duże możliwości rozwoju zawodowego. Jesteśmy też przekonane, że Panie, które już zdecydowały się na ten zawód wpływają bardzo korzystnie na wizerunek branży i tym samym mogą zachęcać inne kobiety do podjęcia tego wyzwania - dodaje.
Jak zacząć naukę?
Kodowania może nauczyć się każdy, ale nie jest to zawód dla wszystkich. Jeśli oczekujesz pracy od 8-16 i nie lubisz długo siedzieć przed komputerem, odpuść. Szybko się spalisz, a praca nie będzie dawała Ci satysfakcji. Jeżeli jednak lubisz zagadki logiczne i masz zdolność analitycznego myślenia to ten zawód jest dla Ciebie. Najszybszym sposobem na naukę jest boot camp programistyczny.
Czym jest boot camp?
Boot camp (z języka angielskiego obóz szkoleniowy dla rekrutów) to metodologia oparta o intensywną naukę przez praktykę, dzięki której w krótkim czasie przygotujesz się do pracy w określonym zawodzie. Boot camp to świetna alternatywa dla studiów podyplomowych, bo nauka trwa 6 tygodni, a nie rok... Dodatkowo trenerzy skupiają się na pracy praktycznej. Takie ćwiczenia pozwolą Ci stworzyć swoje portfolio już na starcie kariery. Jeśli potrzebujesz jeszcze więcej argumentów, żeby podjąć wyzwanie bootcampowe, obejrzyj animację pokazującą na czym polegają takie kursy. Znajdziesz ją na stronie szkoły Reaktor PWN i na kanale youtube: https://www.youtube.com/watch?v=bq9fmwI2Sxc. Jeśli zdecydujesz się na naukę metodą boot camp, rozejrzyj się i wybierz odpowiedni kurs. Przeglądając oferty, sprawdź koniecznie, ile godzin trwa dany kurs. Minimum to 150 h kursu, ale optymalna liczba to aż 240 h nauki pod okiem wyspecjalizowanych trenerów. Bożena Jamka-Czyż, manager projektu Reaktor w szkole PWN jest przekonana, że taki kurs to dobry wybór, nawet dla osób, które nigdy nie miały styczności z programowaniem. - Mamy przygotowane autorskie programy kursów i korzystając z wieloletniego doświadczenia w branży edukacji, wiemy, jak nauczać programowania. Współpracujemy również z pracodawcami i firmami rekrutacyjnymi. To ułatwi naszym absolwentom rozpoczęcie stażu lub pracy w branży IT - dodaje.
Specjalistka od części wizualnej czy mechanizmu aplikacji?
To wszystko zależy od tego czy wolisz robić to co widać, czy poznawać tajniki, tego co jest "na zapleczu". Jako Front-end Developer będziesz zajmować się wizualną częścią stron internetowych, gier, newsletterów, cięciem projektów graficznych do postaci HTML, optymalizacją aplikacji pod kątem SEO, wprowadzaniem responsywności do stron internetowych. Z kolei back-end to silnik aplikacji, czyli wszystko to, co działa po stronie serwera, ale bez czego aplikacja nie mogłaby wykonywać określonych operacji. Programiści back-end projektują mechanizmy, na podstawie których funkcjonuje cała aplikacja. Na stronie www.reaktor.pwn.pl jest dokładnie wytłumaczone na czym polega konkretny kurs i czego się na nim nauczysz.
Co po kursie? Po każdym kursie typu boot camp otrzymujesz Certyfikat ukończenia, ale to nie wszystko. W niektórych szkołach, jak np. w Reaktor PWN nie zostawiają Cię samego, będziesz mieć wsparcie partnerów rekrutacyjnych projektów a jeśli będziesz jednym z dwóch najlepszych kursantów, to organizatorzy zapewnią Ci staż. Na co więc czekać? Kobiety do kodu:)