Zabiegi powiększania piersi oraz mające na celu korekcję ich wyglądu, stały się na przestrzeni lat bardzo popularne. Według statystyk operacje plastyczne biustu (zwane również augmentacją, mammoplastyką), plasują się na szczycie najpopularniejszych zabiegów z dziedziny chirurgii plastycznej.
Od wieków piersi są atrybutem kobiecości. Panie podchodzą do wyglądu swojego biustu bardzo emocjonalnie. Wiele z nich nie jest zadowolonych z tego co dała im Natura - by uzyskać wymarzoną idealną wielkość i kształt, decydują się na skorzystanie z dobrodziejstw chirurgii plastycznej.
Powiększanie piersi wykonuje się z następujących przyczyn:
- asymetria piersi (zabieg ma na celu wyrównanie różnicy rozmiaru i kształtu pomiędzy obydwoma piersiami)
- poprawa kształtu ciała kobiet, które uważają, że ich piersi są zdecydowanie zbyt małe
- poprawa kształtu oraz wielkości piersi po przebytych ciążach
- rekonstrukcja piersi po mastektomii
Rozróżniamy następujące sposoby powiększenia kobiecych piersi:
- powiększanie piersi implantami
- powiększanie piersi przy użyciu kwasu hialuronowego
- powiększanie piersi przy pomocy komórek macierzystych
Przyjmuje się, że ze względów zdrowotnych zabieg powiększania piersi przeprowadzić można tylko u pacjentek między 20 - 50 lat.
Według specjalistów piersi u 20 - letniej kobiety wykształciły się ostatecznie w wyniku okresu dojrzewania. Uzyskały kształt oraz wielkość, a brodawki osiągnęły ostateczną barwę i wygląd. Nie ma w związku z tym przeciwwskazań co do zabiegu powiększenia piersi w tak młodym wieku.
Wśród młodych pacjentek decydujących się na augmentację, rozróżnia się dwie grupy:
- kobiety tuż po osiągnięciu dojrzałości płciowej, u których piersi nie rozwinęły się wcale, bądź prawie wcale
- młode matki, u których biust po zakończeniu okresu karmienia, uległ wyraźniej zmianie (piersi straciły jędrność). Pacjentki porównują swoje piersi do "pustego worka" (taki efekt jest wynikiem ubytku tkanki gruczołowej, do którego często dochodzi na skutek karmienia).
U kobiet w średnim wieku i starszych, decyzja o poddaniu się mammoplastyce podyktowana jest utratą jędrności jaka następuje z wiekiem, i tym, że piersi stają się obwisłe - operacja wszczepienia implantów połączona jest często z plastyką piersi. Co skutkuje wymodelowaniem i podniesieniem biustu.
W przypadku dojrzałych kobiet poddających się zabiegowi powiększenia piersi, należy brać pod uwagę to, że po ukończeniu 50 - go roku życia ryzyko zachorowania na nowotwór piersi zwiększa się. Zanim więc dojdzie do zabiegu, przedtem pacjentka poddawana jest szczegółowym badaniom pod kątem profilaktyki onkologicznej.
Do najpopularniejszych wciąż zabiegów powiększania i korygowania kształtu piersi należy wszczepienie implantów. Rozróżniamy następujące implanty:
- wypełnione solą fizjologiczną
- wypełnione żelem silikonowym
- okrągłe
- anatomiczne
- o gładkiej powierzchni
- o powierzchni teksturowanej (porowatej)
Obecnie najchętniej stosowane są implanty teksturowane, wypełnione żelem silikonowym, o kształcie okrągłym lub anatomicznym.
Specjaliści chirurgii plastycznej radzą pacjentkom powiększenie piersi o jeden (maksymalnie dwa) rozmiary - efekt jest wtedy najbardziej naturalny.
Powiększenie piersi przy użyciu implantów jest zabiegiem operacyjnym. Należy więc pamiętać, że jak każda operacja niesie za sobą ryzyko powikłań, m.in.:
- powstanie krwiaka dookoła implantu (wymagana jest interwencja chirurgiczna)
- rozwój infekcji dookoła implantu (zdarza się to zazwyczaj w pierwszym tygodniu od zabiegu. W takim przypadku podaje się antybiotyki, jeżeli zawiodą, konieczna jest interwencja chirurgiczna połączona z czasowym usunięciem implantu)
Co do samego zabiegu: trwa około dwóch godzin, przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Implant wprowadzony zostaje przez cięcie skórne pod pachą, wokół brodawki lub w fałdzie podpiersiowym. Po czym umiejscawia się go w loży pod gruczołem piersiowym na mięśniu piersiowym większym lub pod mięśniem. Pacjentka zostaje w szpitalu 2 - 3 doby. Po operacji zalecane jest noszenie odpowiednio dopasowanego biustonosza uciskowego. Ostateczny rezultat jest widoczny trzy miesiące po zabiegu.
Młode kobiety często mają obawy, że obecność implantów uniemożliwi im w przyszłości karmienie piersią - to nieprawda! Powiększenie piersi nie ma wpływu na laktację.
Radzi się, by zajście w ciążę poprzedzał co najmniej półroczny okres rekonwalescencji po zabiegu wszczepienia implantów. Taki czas potrzebny jest, aby mogło dojść do zupełnego wygojenia piersi.
W przypadku, gdy pacjentka urodziła dziecko i zdecydowała się na zabieg mammoplastyki, wykonanie u niej operacji nie powinno odbyć się wcześniej niż pół roku po zakończeniu laktacji. Pozwala to na prawidłowe dopasowanie implantów (wielkość, kształt), zmniejsza się także ryzyko powikłań infekcyjnych.
W kwestii trwałości zabiegu i implantów - zaleca się by po upływie około 10 lat przeprowadzić kontrolne badania diagnostyczne i ewentualnie wymienić implanty.
Zasadniczo implanty przeznaczone są na całe życie. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy skóra oraz mięśnie ulegają zwiotczeniu, wtedy implanty wymagają wymiany.
Dla tych wszystkich kobiet, które chcą uniknąć interwencji chirurgicznej, pozostają tzw.: metody nieoperacyjne.
Zabieg Macrolane, to powiększanie piersi przy użyciu kwasu hialuronowego. Jest on proponowany tym pacjentkom, które chcą powiększyć i poprawić jędrność małych piersi. W przypadku bowiem tego rodzaju zabiegu, istnieją ograniczenia w ilości preparatu jaką można wstrzyknąć w powiększaną pierś.
Iniekcje preparatem Macrolane stosuje się także w przypadku skorygowania asymetrii piersi, wypełnienia ubytków po urazach, chęci podniesienia opadających piersi.
Zabieg jest mało inwazyjny. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym, ambulatoryjnie, trwa około 45 minut. Na piersiach robi się niewielkie nacięcia, po czym wprowadza preparat kwasu.
Piersi nabierają jędrności, a skóra się napina - taki rezultat uzyskuje się dzięki działaniu kwasu hialuronowego, który skutecznie nawadnia tkanki.
Pacjenta może udać się do domu zaraz po zabiegu. Ból i dyskomfort może być odczuwalny przez kilka dni.
Zaletą tej metody powiększania piersi jest natychmiastowy efekt i naturalny wygląd, wadą jest jej trwałość. Kwas hialuronowy charakteryzuje się właściwościami wchłaniania przez organizm. Efekt po zabiegu utrzymuje się półtora roku do dwóch lat.
Zabieg z użyciem preparatu Macrolane według opinii wielu lekarzy może być dobrym wstępem do implantacji. Czymś w rodzaju "początku" dla pacjentki, która chce powiększyć piersi, ale nie jest jeszcze ostatecznie zdecydowana jaki chce, aby jej biust uzyskał ostateczny kształt oraz rozmiar.
Inną alternatywą jest zabieg powiększania piersi przy pomocy komórek macierzystych. Jest to jedna z najnowszych metod. Przy jej pomocy można powiększyć biust o jeden, półtora rozmiaru.
Komórki macierzyste charakteryzują się ogromnym potencjałem rozwojowym. Mogą pod wpływem określonych bodźców zewnętrznych o naturze chemicznej, przekształcać się w komórki narządów i różnych tkanek.
Komórki macierzyste, które wykorzystywane są w zabiegu powiększania piersi, uzyskuje się z tkanki tłuszczowej pacjentki. Pobiera się je m.in.: z brzucha, pośladków, fałdek nad biodrami. Forma pobierania odbywa się na zasadzie liposukcji, w czasie której pobierana jest również zwykła tkanka tłuszczowa.
Pobrane komórki odwirowuje się następnie w specjalnym aparacie, w którym stwarza się warunki sprzyjające ich wzrostowi i podziałowi. Powstała zawiesina jest wstrzykiwana w okolice pod i nad gruczołem piersiowym. Przekształca się tu w tkankę tłuszczową, z której w większości zbudowana jest pierś.
Zabieg przeprowadza się ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu pacjentka nosi specjalną bieliznę uciskowo - modelującą naokoło miejsca, w którym doszło do pobrania tkanek.
Co do efektów - są naturalne i długotrwałe.
Źródła: Coleman SR Structural fat grafting: more than a permanent filler. Plast. Reconstr. Surg. 2006 rok. Bostwick's Plastic and Reconstructive Breast Surgery, Third Edition.