Zdrowa i zadbana skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Kremy pomagają w utrzymaniu w bardzo dobrym stanie jej zewnętrznej warstwy, natomiast odpowiednia dieta i nutrikosmetyki nawilżają skórę na głębokich poziomach.
Jak zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry? Nie jest to wcale takie proste, jak mogłoby się wydawać. Naskórek stanowi skuteczną barierę ochronną zarówno dla różnego rodzaju zanieczyszczeń, jak i dla kosmetyków. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy zrażać się trudnościami -na skórę należy po prostu zadziałać kilkoma sposobami.
Krem nawodni naskórek
Osoby chcące sprawić, by ich skóra była gładka, lśniąca i odpowiednio nawilżona, najchętniej sięgają po kremy. Te kosmetyki, które określane są jako nawilżające, uzupełniają wodę i pozwalają zredukować objawy zmęczenia w postaci tzw. "worków pod oczami".
Gdy warstwa kremu zostanie naniesiona na skórę, z kosmetyku odparowuje woda. Pozostałe na naskórku substancje tworzą cienką warstwę ochronną, dzięki której wilgoć wolniej wyparowuje z organizmu.
Zapobieganie odwodnieniu skóry jest możliwe dzięki składnikom, które wchłaniają wilgoć z powietrza. Dodatkowo kremy często wzbogacane są o składniki, które łagodzą podrażnienia, odżywiają bądź oczyszczają skórę.
Do niedawna uważało się, że głębsze nawilżenie jest możliwe dzięki zawartym w niektórych kremach liposomom. Jednak z badań przeprowadzonych niedawno przez duński uniwersytet wynika, że liposomy ulegają zniszczeniu jeszcze przed wniknięciem w głąb skóry, a zawarte w nim substancje nie docierają do miejsca przeznaczenia.
Potwierdzają to także naukowcy z brytyjskiego uniwersytetu w Bath. Z przeprowadzonych przez nich badań wynika, że ludzkie ciało stanowi barierę tak mocną, że nie przenikają przez nią nawet nanocząsteczki - substancje mniejsze niż jedna setna grubości ludzkiego włosa.
Kosmetyki nawilżające stosowane zewnętrznie pomagają utrzymać naskórek w dobrym stanie, warto jednak wiedzieć, że właściwe nawilżenie całej skóry jest możliwe tylko dzięki działaniom "od wewnątrz", a więc poprzez dostarczenie organizmowi odpowiednich składników odżywczych.
Witaminy odżywią skórę
Powszechnie ze zdrową skórą kojarzona jest witamina A. Aby zapewnić organizmowi odpowiednią jej ilość, najlepiej sięgać po żółte, pomarańczowe oraz czerwone warzywa i owoce. Ludzki organizm potrafi przetworzyć obecny w nich beta-karoten na potrzebną mu dawkę witaminy A. Co ważne, witaminy przyjmowanej w takiej postaci nie można przedawkować.
Dla skóry bardzo ważne są także witaminy z grupy B. Działają one łagodząco i nawilżająco, m.in. regulują łojotok, zapobiegają stanom zapalnym skóry czy też rogowaceniu naskórka. Witaminy z tej grupy występują w wielu produktach spożywczych, dlatego ich niedobór uzupełnimy jedząc m.in. kaszę jęczmienną i gryczaną, ryż, chleb razowy, orzechy, jaja, a także warzywa takie jak np. kalafior, kapustę czy cebulę.
Witamina C, znana nam przede wszystkim jako zapewniająca odporność organizmu przed chorobami, ma dobroczynny wpływ także na skórę - rozjaśnia przebarwienia, neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników, stymuluje produkcję kolagenu. Aby uzupełnić zapotrzebowanie na tę witaminę, warto sięgać nie tylko po owoce cytrusowe, ale również po jabłka i czarną porzeczkę, a wśród warzyw znajdziemy ją m.in. w pomidorach, kapuście i ziemniakach.
Witamina C dobrze współdziała z witaminą E, która również chroni organizm przed wpływem wolnych rodników. Dodatkowo zmniejsza suchość skóry, ogranicza pojawianie się zmarszczek i innych oznak starzenia. Witaminę E znajdziemy m.in. w olejach, rybach, pełnoziarnistym pieczywie, niektórych owocach (np. w awokado, brzoskwiniach, porzeczkach) i warzywach (m.in. w pomidorach, papryce czy kapuście).
Poza witaminami, niezwykle ważne są mikroelementy. Na zdrową skórę pozytywny wpływ ma cynk, selen, jod, żelazo i miedź. W codziennej diecie nie powinno także zabraknąć nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3. Najwięcej znajdziemy ich w rybach (szczególnie takich jak łosoś, tuńczyk czy sardynki).
Nutrikosmetyki uzupełnią pielęgnację
Stosując jedynie kremy, dbamy wyłącznie o zewnętrzną część skóry, czyli o naskórek. Jego pielęgnacja jest konieczna dla naszego lepszego komfortu oraz odpowiedniej regulacji nawodnienia. Jeśli jednak chcemy dotrzeć do głębokich warstw skóry, zewnętrzna pielęgnacja nie wystarczy. Taką funkcję pełnią nutrikosmetyki - czyli suplementy diety zapewniające pielęgnację od wewnątrz.
W przypadku suchej skóry wskazane będą nutrikosmetyki zawierające mleko klaczy (tzw. kobyle mleko). Ze względu na to, że regularne picie kobylego mleka jest praktycznie niemożliwe (wysoka cena i trudna dostępność), na zachodzie zaczęto stosować wygodne w użyciu suplementy diety zawierające tego typu mleko w kapsułkach. Od kilku lat są one dostępne także w Polsce.
Mleko klaczy, podobnie jak mleko kobiece, zawiera dużo składników odżywczych niezbędnych do ochrony i prawidłowego rozwoju młodych osobników. Przyjmowanie kapsułek z kobylim mlekiem dostarcza organizmowi ponad 40 bioaktywnych składników. Dzięki nim skóra może zatrzymać wodę w swoich głębokich warstwach i staje się elastyczna.
Najważniejsza kompleksowa ochrona
Nie istnieje jeden jedyny sposób, aby dbać o zdrową skórę. Tak naprawdę ważny jest każdy ze wskazanych wyżej sposobów. Dopiero połączenie działających z zewnątrz kremów nawilżających i odpowiednich składników odżywczych dostarczanych "od wewnątrz", może dać pewność, że o skórę dbamy w odpowiedni sposób.
Skóra wymaga nawilżenia i odżywienia każdego dnia. Dlatego dbać o siebie powinniśmy nie doraźnie, gdy coś złego już się wydarzy, ale na co dzień, zgodnie z mądrym powiedzeniem, że lepiej zapobiegać niż leczyć.