Podróż przez kraje Afryki Zachodniej skłania ku refleksji na temat sytuacji społecznej kobiet zamieszkujących tamtejsze tereny. Patrząc z naszej perspektywy europejskiej, gdzie wszyscy obywatele cieszą się takimi samymi prawami, a kobiety równie aktywnie uczestniczą w życiu społecznym i kulturalnym, wkraczamy w zupełnie odrębny od nas mentalnie teren. Czy codzienne życie Europejki i Afrykanki rzeczywiście aż tak się różni?
Podróż off-roadowa przez kraje afrykańskie ma ten plus, że jesteśmy w stanie w pewnym sensie choć na chwilę wmieszać się w tłum, wtopić w lokalną kulturę, żyć życiem tamtejszej ludności. Nie ma przewodnika, określonej grupy turystów, której trzeba się trzymać, nikt nie mówi nam, co mamy robić i na co zwracać uwagę. Dzięki temu na własne oczy można skonfrontować nasze dotychczasowe wyobrażenia o afrykańskim świecie z rzeczywistością.
Afryka Zachodnia jest zdominowana przez Islam. Pozycja społeczna kobiety w tych właśnie uwarunkowaniach kulturowych od wielu lat niezmiennie budzi zainteresowanie całego świata. Wiele słyszymy na temat ograniczeń wolności i praw kobiet, ich podporządkowania wobec mężczyzny. Społeczeństwa zachodnie najczęściej postrzegają Islam przez pryzmat środków masowego przekazu, które lansują negatywny obraz muzułmanina, który nie wykazuje szacunku wobec kobiety.
Przechadzając się ulicami Maroka często spotyka się kobiety w pełnej burce - jest to strój zakrywający całe ciało, w tym również oczy, które są zakryte siatką umożliwiającą widzenie. Europejczykom wydaje się, że taka odzież jest przejawem dyskryminacji. Jednak kobiety, które ubierają się w ten sposób tak tego nie postrzegają, cechują się przywiązaniem do swojej kultury. Noszą tradycyjne ubrania z dumą, czują się dzięki nim powszechnie szanowane. Sytuacja marokańskich kobiet od kilku lat zmienia się na lepsze za sprawą króla Muhammada VI, który wprowadził liczne przywileje. Kobiety mają dostęp do edukacji, pracują, spędzają czas w restauracjach, mają więcej swobód.
W Senegalu również dominuje Islam, jednak sposób bycia tamtejszych kobiet na pierwszy rzut oka wydaje się być tam luźniejszy i w mniejszym stopniu uzależniony od mężczyzn. Na plażach odpoczywają w bikini, co w Maroko nie występuje na porządku dziennym. Stroje tradycyjne są tam często spotykane, także są noszone przez kobiety z ich wyboru. Dziewczęta z większych miast, takich jak Dakar, mają podobne życie jak ich europejskie rówieśniczki. Jednak wychowanie dziewczynki jest tam zdecydowanie bardziej kontrolowane przez rodziców niż wychowanie chłopca.
Pomimo prawnie uwarunkowanych swobód, w krajach Afryki Północnej (Maroko, Mauretania, Senegal) to kobieta tradycyjnie opiekuje się domem. Głową rodziny jest zawsze mąż, który musi utrzymać ją finansowo. Kobieta może zarabiać, jednak nie powinna dokładać się do utrzymania swojego domu, najczęściej zarobki te przeznacza na pomoc rodzinie, z której się wywodzi. Jeżeli ze względu na pracę brakuje jej czasu na zajmowanie się domem, wynajmuje służącą. Nie dzieli się obowiązkami na tym polu z mężczyzną.
Młoda dziewczyna chcąca wyjść za mąż nie podejmuje samodzielnie decyzji o wyborze narzeczonego. Oczywiście, może kogoś zaproponować, jednak ostatecznie musi liczyć na akceptację swoich rodziców, a szczególnie ojca. Bardzo konserwatywna pod tym względem jest Mauretania. Z kolei rozwody w tej części świata są bardzo rzadkim zjawiskiem. Przyczyna takiej sytuacji jest niezwykle prosta. Kobiecie po rozwodzie bardzo trudno będzie ponownie wyjść za mąż - mężczyźni boją się zaangażować w taki związek.
Wbrew wszelkim stereotypom, życie kobiety w Afryce wcale nie musi być gorsze, prezentujące mniej perspektyw, niż kobiety w Europie. Zachodnie media poddają ocenie sytuację społeczno-prawną Muzułmanek z perspektywy zachodniego liberalizmu. W ten sposób nie jesteśmy w stanie w pełni zrozumieć specyfiki tej sytuacji. Najpierw powinniśmy zaakceptować fakt, że każda cywilizacja posiada własną obyczajowość, a zachodzące zjawiska należy analizować z perspektywy jej kultury.
fakty z Expedycji IV Kongo - do serca Afryki / www.e4kongo.pl /
główni partnerzy: www.chilitraders.com / www.2poland.eu / www.autocentrum.pl / www.taurus.info.pl /
organizator eventu: Morgan Advertising Sp. z o.o. www.morgan-a.pl
autor tekstu: Iwona Suwara/ foto. D.Sikorska, W.Stopka-Brzyskowy/ wsparcie merytoryczne: Dana Sikorska, Masse Badji
polub nas na : www.facebook.com/e4kongo