Trudno zawrócić w głowie tancerkom

tancerka

Tancerki przyzwyczajone do piruetów stają się odporne na zawroty głowy dzięki modyfikacji działania mózgu – tak wynika z badania opublikowanego w piśmie „Cerebral Cortex”.

Zawroty głowy zazwyczaj związane są z działaniem narządu przedsionkowego w uchu wewnętrznym. Wypełnione płynem komory ucha wewnętrznym pozwalają wyczuć ruch obrotowy głowy, dzięki wyściełającym je delikatnym włoskom. Przy gwałtownym obrocie płyn kontynuuje ruch, co może być odczuwane jako wirowanie.

Tancerki baletowe potrafią wykonywać piruety nie czując lub prawie nie czując zawrotów głowy. Nie jest to tylko zasługa stosowanej przez nie techniki "spottingu", polegającej na szybkich ruchach głowy i śledzeniu wzrokiem określonego punktu.

Naukowcy Imperial College w Londynie zaangażowali do badań 29 tancerek baletowych i 20 wioślarek w podobnym wieku oraz o podobnej sprawności fizycznej.

Badanie polegało na tym, że ochotniczki siadały na krześle w ciemnym pomieszczeniu, po czym krzesło to wprawiane było w ruch obrotowy. Przekręcając dźwignię, przekazywały naukowcom informacje o odczuwanych zawrotach głowy. Badany był również odruch przedsionkowo - oczny, wyzwalany przez sygnały z narządu przedsionkowego. Odruch ten umożliwia śledzenie wzrokiem przedmiotów przy ruchach głowy.

Następnie techniką rezonansu magnetycznego (MRI) badano strukturę mózgu osób biorących udział w badaniu.

Naukowcy stwierdzili, że lata treningu pozwalają tancerkom tłumić sygnały dochodzące z ucha wewnętrznego ponieważ zarówno odruchy związane z okiem, jak i odczucie wirowania utrzymywały się u nich krócej niż u wioślarek.

Ponadto badanie mózgu ujawniło różnice pomiędzy obiema grupami w części móżdżku, która przetwarza sygnały z narządu przedsionkowego, oraz w korze mózgowej, odpowiedzialnej za odczuwanie zawrotów głowy. U tancerek odpowiedni obszar móżdżku był mniejszy, prawdopodobnie dlatego, że bardziej opłaca im się poleganie na skoordynowanych, wcześniej zaprogramowanych ruchach niż korzystanie z narządu przedsionkowego. Dzięki zaadaptowanemu przez lata ćwiczeń mózgowi nie mają zawrotów głowy i nie tracą równowagi.


opublikowano: 2013-10-01
Komentarze
Polityka Prywatności