Stres w pracy jest głównym powodem większego spożywania alkoholu przez wykształcone kobiety. Jednak to wcale nie wysokie stanowiska są najbardziej stresogenne. Kobiety, które pracują na stanowiskach pomocniczych odczuwają największy poziom stresu.
Studentka psychologii SWPS podjęła się badania, które miało na celu sprawdzenie, czy kobiety wykształcone wykazują większy problem z alkoholem, niż kobiety niewykształcone, a także, jaki wpływ na spożywanie alkoholu ma stres związany z miejscem pracy.
Wyniki badania pokazały, że zajmowane stanowisko wiąże się z odczuwaniem większego stresu, jednak to kobiety na stanowiskach pomocniczych odczuwały wyższy poziom stresu, nieco niższy te na stanowiskach specjalistycznych. Najmniej zestresowane są kobiety na stanowiskach kierowniczych. Wynika to z faktu, że kobiety na stanowiskach kierowniczych nie boją się o swoją posadę, natomiast te znajdujące się na niższym szczeblu w hierarchii pracowniczej, stresują się utratą pracy lub niższymi zarobkami.
Niestety, wiele kobiet rozwiązanie swoich problemów widzi w alkoholu, nie zastanawiając się nad groźnymi konsekwencjami.
Dr Jacek Zakrzewski, psycholog SWPS mówi, że nadmierne, skrywane picie przez kobiety jest stosunkowo nowym, lecz przybierającym na sile zjawiskiem.
– Różne mogą być tego przyczyny: rozluźnienie norm społecznych,
emancypacja, zmiany w obrębie rodziny. Kobiety są coraz bardziej
samodzielne, lepiej wykształcone niż mężczyźni, bardzo mocno angażują
się we własne kariery zawodowe. I to właśnie wyższe wykształcenie
powiązane ze stresem w miejscu pracy okazuje się być jednym z czynników
związanych z nadmiernym piciem kobiet - komentuje dr Zakrzewski.
Badanie zostało zrealizowane od 8 marca do 8 kwietnia 2012 r. w ramach pracy magisterskiej "Ciche picie kobiet wykształconych a stres w miejscu pracy", napisanej pod kierunkiem dr. Jacka Zakrzewskiego.