Lęki matki podczas ciąży zwiększają ryzyko atopowego zapalenia skóry u dziecka

Z badań wynika, że dzieci matek, które odczuwają nasilone lęki w okresie ciąży są bardziej narażone na alergie skórne w wieku 6-8 miesięcy.

Wyniki badań zaprezentowano na kongresie Europejskiej Akademii Alergii i Immunologii Klinicznej, który odbywa się w dniach 16-20 czerwca w Genewie.

Dr Mana Hamaguchi z Narodowego Centrum Zdrowia i Rozwoju Dzieci w Tokio przypomniała, że wcześniej pojawiały się doniesienia na temat związku między stresem przeżywanym przez kobiety ciężarne a ryzykiem choroby alergicznej u dziecka, takiej jak astma.

Jej zespół przeanalizował dane dotyczące 896 par matek i dzieci (474 chłopców i 422 dziewczynek). Informacje na temat stanów lękowych u kobiet między 12. a 14. tygodniem ciąży zebrano przy pomocy specjalnego kwestionariusza.

W zależności od natężenia lęków panie zaliczono do jednej z trzech grup - o lękach najbardziej nasilonych (ok. 19 proc.), umiarkowanych (ok. 63 proc.) lub najsłabszych (ok. 19 proc.).

Okazało się, że dzieci kobiet, które odczuwały największe lęki były ponad dwukrotnie bardziej (tj. o ponad 100 proc.) narażone na rozwój atopowego zapalenia skóry w wieku 6-8 miesięcy, w porównaniu z potomstwem kobiet o najmniej nasilonych lękach. W przypadku dzieci kobiet o lękach umiarkowanych ryzyko to było wyższe o 60 proc.

Zdaniem dr Hamaguchi, wyniki te sugerują, że lęki przeżywane przez kobietę ciężarną mogą być czynnikiem ryzyka atopowego zapalenia skóry u jej dziecka w wieku 6-8 miesięcy.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest chorobą, która objawia się zapalnymi zmianami na skórze – w postaci zaczerwienienia, nadżerek, sączących się zmian. Towarzyszy jej silny, trudny do zniesienia świąd.

Dokładne przyczyny schorzenia ciągle nie są dokładnie poznane. Wiadomo jednak, że u jego podłoża leży nieprawidłowa reakcja układu odporności na małe dawki różnych substancji (alergenów), np. z mleka krowiego, jaj kurzych, pszenicy. W jej wyniku dochodzi do nadmiernego wytwarzania przeciwciał klasy IgE. AZS najczęściej rozwija się u dzieci do 2. roku życia, ale może też pojawić się w późnym dzieciństwie, okresie młodzieńczym i u osób dorosłych.

ostatnia zmiana: 2012-06-18
Komentarze
Polityka Prywatności