Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z magazynem "Elle" organizują trzecią edycję konkursu „Dziewczyny Przyszłości”. W jego ramach poszukiwane są studentki, które prowadzą własne badania naukowe lub angażują się w projekty badawcze.
Nagrody w konkursie są bardzo atrakcyjne - to wysokie stypendia i wyjazdy na konferencje naukowe.
"Zależy nam na tym, aby nie tracić talentów i by inwestować środki w te osoby, które odkrywają w sobie pasję badacza, naukowca, już na studiach" - opowiada minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka.
Adresatkami konkursu "Dziewczyny Przyszłości. Śladami Marii Skłodowskiej-Curie" są studentki kierunków ścisłych, technicznych, przyrodniczych i medycznych, które są mocno zaangażowane w prace naukowe.
Organizatorzy zapowiedzieli, że oceniane będą tylko prace indywidualne. Przy ocenie zgłoszeń będzie brana pod uwagę m.in. oryginalność pracy, nowatorskie podejście do zagadnienia, przyjęta metodologia czy możliwość praktycznego wykorzystania wyników badań.
Laureatka I miejsca w konkursie otrzyma nagrodę w wysokości 20 tys. zł oraz – podobnie jak maksymalnie 9 innych wyróżnionych studentek – wyjazd na wybraną konferencję naukową. Najlepsze badaczki mogą też liczyć na sesję zdjęciową w magazynie "Elle".
Profesor Kudrycka poinformowała, że ministerstwo stara się monitorować losy laureatek konkursu. "Wydaje się, że są to dziewczyny, które mają prawdziwą pasję do studiowania i do realizacji badań, dlatego nie stać nas na to, byśmy je tracili z oczu na samym początku kariery naukowej i później" - powiedziała.
Z kolei redaktor naczelna "Elle" Barbara Mietkowska podkreśla inny, ważny wątek konkursu - organizatorom zależy na tym, by wspierać ambicje młodych kobiet, które chcą osiągnąć naukowy sukces w domenach do tej pory uznawanych za męskie. „Nauka jest przecież synonimem postępu. Chcemy wspierać osoby, które postanowiły poświęcić się jej i uprawiać na prawdziwie światowym poziomie" - zadeklarowała.
Termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu „Dziewczyny Przyszłości” upływa 29 lutego 2012 r. Szczegóły konkursu można znaleźć na stronie: www.nauka.gov.pl.
Do poprzednich dwóch edycji konkursu zgłosiło się niemal 200 kandydatek. Nagrodzono 21 spośród nich. Na nagrody przeznaczono ponad 100 tys. zł.
Laureatką pierwszej edycji konkursu została Malwina Strenkowska,
studentka Uniwersytetu Warszawskiego. Jej nowatorska metoda syntezy
białek może mieć zastosowanie w terapii antynowotworowej.
W drugiej edycji tytuł Dziewczyny Przyszłości przyznano Joannie Filipowskiej z Uniwersytetu Jagiellońskiego za badania nad różnicowaniem komórek macierzystych.(PAP)