Poranna lwica
Wczesny poranek to nie jest dla ciebie najprzyjemniejsza pora dnia. Brak szans na dodatkowy sen oraz ciągły dźwięk budzika budzi w nas porannego lwa...
Nie jestem rannym ptaszkiem
Niektórzy ludzie lubią wstawać rano i przychodzi im to z niezwykłą łatwością.
Niestety, też jet grupa ludzi dla których poranne wstawanie jest męczarnią. Wśród ludzi występują również tak zwane "sowy", które najlepiej funkcjonują w nocy. Bez względu jak wygląda ich tryb pracy, o jakiej porze chodzą spać i czy się wysypiają, czy nie, ich pobudka trwa dłużej. Genetycznie są "zaprogramowani" tak, że dochodzenie do siebie po nocnym odpoczynku zajmuje im dłuższy czas.
Rano omijaj mnie z daleka
Po prostu to zaakceptuj. Jedyne, co możesz w tej sytuacji zrobić, to takie dostosowanie warunków zewnętrznych, aby łatwiej ci było funkcjonować rano. W tym, uprzedzenie najbliższych ci osób, aby z zegarkiem w ręku, od rana nie zadawały ci zbędnych pytań. Najlepiej pytań jako takich w ogóle, ale ograniczmy to tylko do tych mniej istotnych, typu: Co zjesz na śniadanie?
Kiedy geny płatają figle
Istnieje nawet taki rodzaj genu, który determinuje moment pójścia spać oraz przebudzenia o ściśle określonych godzinach. Grupa osób posiadająca ten gen nie jest jednak specjalnie liczna. Osoby te odczuwają ogromną chęć pójścia spać już w okolicach godziny 21. Tę przemożną potrzebę udania się na spoczynek bardzo trudno im opanować, do tego stopnia, że podporządkowują temu tryb życia i harmonogram dnia. Gen determinuje również porę przebudzenia, która przypada na okolice 5 rano.
Nie do końca jest im więc czego pozazdrościć.
Pamiętaj jednak, że modyfikacja genu to co innego niż przyzwyczajenie. Ludzie, którzy lubią spać akurat w tych samych godzinach, bo tak lubią, mogą zmienić swój tryb snu za jakiś czas. Osoby z modyfikacją wspomnianego genu - nie.
Sposoby na przyjemny poranek
Celebruj poranki. Jeśli możesz, przestaw swój budzik o kilka minut wcześniej, abyś ten czas mogła wykorzystać na spokojne zaparzenie i wypicie ulubionej kawy. Nie na szybko, ale z możliwością spokojnego dobudzenia się. Zamiast szybkiego espresso, wybierz duże latte z odrobiną smakowego syropu.
Każdego wieczoru zaplanuj sobie smakowite śniadanie, tak żebyś zaraz po przebudzeniu cieszyła się na miłą przekąskę. Na pobudkę wybierz ulubiony utwór lub radio. Jeśli od samego rana obudzą cię przyjemne dźwięki muzyki, od razu nastroisz się pozytywnie i mimo ogromnej senności będziesz miała większą ochotę wstać. Weź chłodny prysznic. Zimna woda pobudzi twoje krążenie. Możesz ją stosować naprzemiennie z ciepłą wodą, ale zawsze kończ na zimnej. Wykonaj kilka ćwiczeń aerobowych przy otwartym oknie (bez względu na porę roku - dostęp orzeźwiającego, świeżego powietrza jest jak najbardziej wskazany).
Rano wybierz się na krótki spacer, choćby to miało być tylko przejście jednego przystanku autobusowego i wsiądź do pojazdu dopiero na następnym. A jeśli mimo wszystko każdego poranka czujesz w sobie lwa i łatwo się irytujesz, nie przywiązuj do tego aż tak dużej wagi, w końcu są i takie pory dnia, kiedy łagodniejesz i stajesz się bardziej aktywna.
ostatnia zmiana: 2011-09-14