Dumne z 8. marca

Dzień Kobiet, mimo, że współcześnie bagatelizowany przez wiele kobiet, w 1910 wyrósł z szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie i politycznego sprzeciwu wobec dyskryminacji. Nie jest to zatem tylko przyjemny zwyczaj, ale pamiątka wydarzeń, które miały silny wpływ na ukształtowanie dzisiejszego ładu społecznego.

Za namiastkę Dnia Kobiet można uznać starożytne Matronalia, w czasie których Rzymianie w pierwszych dniach marca obdarowywali swoje żony i spełniali ich życzenia, aby uczcić początek nowego roku, macierzyństwo i dar płodności.

Idea oficjalnego międzynarodowego Dnia Kobiet została zapoczątkowana na początku wieku w USA, kiedy to 28 lutego 1909 Socjalistyczna Partia Ameryki postanowiła uczcić pamięć 126 uczestniczek strajku przeciwko złym warunkom pracy, które rok wcześniej zginęły w czasie pożaru zamknięte w jednej z fabryk przez właściciela.

Jednocześnie w Europie w czasie konferencji w Kopenhadze Socjalistyczna Międzynarodówka uznała Dzień Kobiet za doskonałą szansę krzewienia idei praw kobiet i dążeń do przyznania im praw wyborczych. Święto kobiet zainaugurowano w większości krajów europejskich. W latach 1913-1914 obchodom Międzynarodowego Dnia Kobiet towarzyszyły głośne wiece antywojenne, demonstracje miały miejsce po raz pierwszy w Rosji, przypadły one na ostatnią niedzielę lutego, co według wskazań kalendarza gregoriańskiego przypadło na 8. marca.

W okresie PRL propaganda socjalistyczna szczególnie silnie podkreślała rolę kobiet w dziele budowy silnego państwa. Sztandarowym prezentem stały się goździk i para rajstop. Do dzisiaj można spotkać się z mylnymi opiniami, że pomysłodawcami Dnia Kobiet byli radzieccy komuniści.

Współczesne obchody
Dzisiaj Dzień Kobiet obchodzony jest w okolicach 8 marca, sposoby jego celebrowania różnią się nieco w zależności od regionu. Do najczęstszych upominków należą kwiaty lub gałązki specjalnych drzew, a także słodkości i drobna biżuteria. - Rzeczywiście na początku marca odnotowujemy wzrost zamówień spowodowany przesyłaniem prezentów z okazji Dnia Kobiet. Zamiast wręczać prezent osobiście wielu panów decyduje się zaskoczyć świętującą swój dzień panią niespodzianką wręczoną przez kuriera. - mówi Grzegorz Mazik-Wietrzyński z firmy kurierskiej 4Logis.pl. W niektórych krajach w noc 8 marca zarezerwowana jest na przyjęcia tylko dla Pań. Dla upamiętnienia poświęcenia sufrażystek i corocznego przypominania społeczeństwu o potrzebie dążenia do równego traktowania kobiet i mężczyzn w wielu państwach feministki organizują pochody i demonstracje pod nazwą manifa. W krajach muzułmańskich Dzień Kobiet budzi liczne kontrowersje ze względu na tradycyjne postrzeganie roli kobiet w społeczeństwie. Wolnościowe dążenia wyrażane przez współczesne feministki mające na celu edukacje kobiet w świecie islamu niejednokrotnie spotykają się z silnym oporem władz. W 2007 roku w związku z głoszeniem idei równouprawnienia doszło do licznych pobić i zatrzymań kobiet w Iranie.

Powody do dumy
Burzliwa historia Międzynarodowego Dnia Kobiet oraz szlachetne cele jego ustanowienia powinny być dla współcześnie żyjących kobiet powodem do dumy. Przyjmowanie życzeń i drobnych upominków to rzecz wskazana, będąca dowodem naszej znajomości historii, a także wyrazem solidaryzowania się z kobietami współcześnie walczącymi z dyskryminacją oraz brakiem szacunku. Dodatkowo nasze święto daje szansę podjęcia publicznej dyskusji o trudnych problemach, z którymi borykają się kobiety.


ostatnia zmiana: 2011-03-08
Komentarze
Polityka Prywatności