Akupunktura nie zwiększa efektywności in vitro

Nie ma dowodów na to, że akupunktura i ziołolecznictwo zwiększają szanse zajścia w ciążę metodą in vitro - twierdzą eksperci z Brytyjskiego Towarzystwa Płodności, których wnioski publikuje serwis BBC.

Metody medycyny alternatywnej są coraz częściej proponowane parom, które pragną zwiększyć szanse na powodzenie zabiegu in vitro. W medycynie chińskiej akupunktura od dawna uważana jest za sposób na poprawę płodności. Zdaniem ekspertów może być to jednak strata pieniędzy.

W badaniach prowadzonych przez Brytyjskie Towarzystwo Płodności wzięło udział 2670 osób. Podczas każdej próby akupunktura była stosowana u kobiet na różnych etapach procesu in vitro. Niezależnie od momentu, w którym wprowadzono akupunkturę, nie zaobserwowano, by zabieg ten w jakikolwiek sposób wpływał na wynik zapłodnienia. Badacze twierdzą również, że nie znaleźli argumentów pozwalających sądzić, iż stosowanie ziół zwiększa efektywność sztucznego zapłodnienia.

Jak podkreśla prof. Adam Balen z Brytyjskiego Towarzystwa Płodności, pacjenci muszą zdawać sobie sprawę z tego, że nie ma dowodów na skuteczność akupunktury i ziół zanim zdecydują się skorzystać z tych metod.

Sami badacze przyznają jednak, że warto przeprowadzić jeszcze analizę obejmującą większą liczbę osób oraz porównać rezultaty z grupą kontrolną.

Zajmujący się leczeniem niepłodności dr Xiao-Ping Zhai uważa, że gdyby terapia była odpowiednio zaplanowana, z pewnością przyniosłaby efekty.

"Wiemy, że akupunktura i tradycyjna medycyna chińska działają korzystnie na osoby, które mają nie do końca wyjaśnione problemy z płodnością. Bardzo ważna jest wiedza specjalistyczna osoby przeprowadzającej terapię oraz jej doświadczenie. Kluczowe znaczenie ma jednak leczenie indywidualne, dobrane z uwzględnieniem potrzeb konkretnego pacjenta" - wyjaśnia dr Zhai.

Podobnego zdania są członkowie Brytyjskiej Rady Akupunktury. Zwracają oni uwagę, że na problemy z zajściem w ciążę może wpływać wiele czynników, w tym stres, poziom hormonów czy zaburzenia cyklu miesiączkowego. Korzystne działanie akupunktury polega na tym, że pomaga ona przywrócić równowagę w organizmie, uregulować poziom hormonów i cykl miesiączkowy, a także poprawia ukrwienie organów rozrodczych.(PAP)

ostatnia zmiana: 2010-03-11
Komentarze
Polityka Prywatności