Program "Pomost" FNP wspiera naukowe mamy

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej uruchomiła "Pomost", czyli pierwszy w Polsce program wspierający rodziców-naukowców, który ma umożliwić im pogodzenie opieki nad dzieckiem z karierą zawodową.

Na realizację pierwszej edycji programu FNP przeznaczy 4 miliony złotych. Wsparcie otrzymają kobiety, które będąc w ciąży pracują naukowo i rodzice ze stopniem doktora, planujący powrót do pracy badawczej.

FNP zdecydowała się na realizację programu ze względu na zjawisko utraty talentów i wiedzy, przede wszystkim kobiet. Jak zauważa Fundacja, z powodu trudnych dla zdrowia warunków pracy naukowej, braku wsparcia i problemów związanych z powrotem do działalności badawczej, często po urodzeniu dziecka rezygnują one z kariery naukowej. Jak informuje Danuta Pawlak z FNP, w zakresie wsparcia dla kobiet w ciąży Fundacja będzie finansowała koszty zatrudnienia asystentów, którzy będą wyręczać laureatki w wykonywaniu tych elementów badań, które mogą mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży. Dzięki temu rozwiązaniu, kobiety spodziewające się dziecka będą mogły kontynuować swoje badania bez ryzyka, jakie niesie praca w trudnych warunkach (promieniowanie, styczność z odczynnikami chemicznymi, konieczność obsługi ciężkich i niebezpiecznych urządzeń).

O dofinansowanie na zatrudnienie asystentów, mogą się starać kandydatki posiadające co najmniej stopień magistra, biorące udział w projektach finansowanych ze źródeł zewnętrznych, wykonujące prace, które stanowią zagrożenie dla prawidłowego przebiegu ciąży.

W ramach wsparcia powrotów do pracy naukowej - po przerwie związanej z urodzeniem dziecka i opieką nad nim - finansowane będą projekty badawcze, prowadzone przez kobiety, których dziecko nie przekroczyło 4. roku życia, lub 7. - w przypadku adopcji lub porodu mnogiego. Z grantu będą mogli skorzystać również mężczyźni, po co najmniej 6-miesięcznej przerwie w pracy, wynikającej z opieki nad dzieckiem. Projekty będą mogły być realizowane w niepełnym wymiarze zatrudnienia, dzięki czemu laureaci będą mogli pogodzić pracę naukową z wychowaniem dziecka.

Rodzice - naukowcy ze stopniem doktora lub profesora, którzy zostaną laureatami programu otrzymają granty badawcze wynoszące 140 tys. złotych rocznie oraz środki na sfinansowanie stypendiów dla członków zespołu badawczego (maksymalnie trzech studentów i doktorantów).

"Mam nadzieję, że dzięki temu nowemu programowi, uda nam się stworzyć sprzyjające warunki dla najbardziej utalentowanych naukowców, którzy chcą pogodzić karierę naukową z rodzicielstwem. Dobre warunki pracy badawczej, realizowanej także w niepełnym wymiarze zatrudnienia, pomogą nam ograniczeniu zjawiska odchodzenia z nauki najzdolniejszych kobiet" - mówi Michał Pietras, dyrektor programów finansowanych z funduszy strukturalnych FNP.

Zgłoszenia kobiet w ciąży, które chcą skorzystać z programu "Pomost" są przyjmowane od 15 lutego w trybie ciągłym, a naukowców powracających do pracy badawczej - do 9 kwietnia. Naukowcy powinni wypełnić elektroniczny formularz wniosku. Po zatwierdzeniu formularza on-line należy go wydrukować i przesłać na adres FNP: ul. Grażyny 11, 02-548 Warszawa.

Program "Pomost" jest współfinansowany ze środków strukturalnych w ramach Działania 1.2 "Wzmocnienie potencjału kadrowego nauki" Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska


ostatnia zmiana: 2010-02-19
Komentarze
Polityka Prywatności