Sylwia Rodziewicz-Motowidło i Ewa Zuba-Surma, Anna Czarnecka, Agnieszka Korkosz oraz Joanna Kowalska odebrały stypendia naukowe L'Oreal Polska dla Kobiet i Nauki 2009. Była to dziewiąta edycja konkursu, w którym nagradzane są wybitne polskie badaczki. Laureatki otrzymały po 20 i 25 tysięcy złotych.
Stypendia habilitacyjne w wysokości 25 tysięcy złotych otrzymały: dr Sylwia Rodziewicz-Motowidło i dr Ewa Zuba-Surma.
Dr Rodziewicz-Motowidło pracuje w Zakładzie Modelowania Molekularnego Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, a jury nagrodziło jej pracę pt. "Eksperymentalne i teoretyczne badania konformacyjne biologicznie czynnych peptydów i białek" w dziedzinie chemii organicznej.
Druga z nagrodzonych, dr Ewa Zuba-Surma z Zakładu Biotechnologii Medycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, otrzymała nagrodę za pracę "Technologia ImageStream jako metoda wspierająca klasyczną cytometrię przepływową w analizie prymitywnych populacji komórek macierzystych" w dziedzinie biologii molekularnej.
Warte 20 tysięcy złotych stypendia doktoranckie otrzymały trzy badaczki.
Annę Czarnecką z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego i Studium Medycyny Molekularnej Akademii Medycznej w Warszawie nagrodzono za pracę "Zaburzenia mitochondrialne w procesie nowotworzenia" w dziedzinie biologii molekularnej.
W kategorii medycyna wyróżniono Agnieszkę Korkosz z Instytutu Psychiatrii i Neurologii Zakładu Farmakologii i Fizjologii Układu Nerwowego w Warszawie za pracę "Interakcje alkoholu etylowego i nikotyny: poszukiwanie mechanizmów preferencyjnego zażywania obu substancji".
Za pracę w dziedzinie chemii organicznej nagrodę dostała Joanna Kowalska z Laboratorium Ekspresji Genu Zakładu Biofizyki Instytutu Fizyki Doświadczalnej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jury doceniło jej pracę pt. "Synteza i własności analogów końca 5. mRNA (kapu) modyfikowanych w łańcuchu fosforanowym oraz ich zastosowanie w badaniach nad mechanizmami degradacji mRNA i translacji białka".
Konkurs, organizowany przez firmę L'Oreal przy wsparciu Polskiego Komitetu ds. UNESCO, ma promować młode utalentowane Polki i wspierać je w pracy naukowej.
Jak informuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, stypendia L'Or,al Polska dla Kobiet i Nauki są lokalną edycją międzynarodowego programu "For Women in Science". W jego ramach wybitne przedstawicielki świata nauki oraz młode doktorantki, z pięciu kontynentów, otrzymują nagrody pieniężne oraz stypendia. W ciągu 12 lat trwania programu, nagrody wręczono 62 wybitnym badaczkom, a międzynarodowe stypendia otrzymało 150 młodych talentów z 78 krajów.
Na liście stypendystek L'Or,al Polska/UNESCO jest już 45 kobiet. Prowadzą one badania w Gdańsku, Gliwicach, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu. Warunkiem przystąpienia do konkursu, zarówno dla doktorantek (granica wieku 35 lat), jak habilitantek (do 45 lat), jest końcowy etap realizacji pracy. Kandydatury są oceniane przez 11 jurorów - wybitnych autorytetów polskiego życia naukowego.
Szczegółowe informacje na temat tegorocznych laureatek są dostępne na stronie: www.lorealdlakobietinauki.pl PAP - Nauka w Polsce