Mózg kobiety reaguje zarówno na zagrożenie, jak i przyjemne bodźce inaczej niż mózg mężczyzny - wynika z polskich badań, zaprezentowanych na zjeździe Radiological Society of North America w Chicago.
Na widok obrazów sugerujących zagrożenie u mężczyzn włączały się obszary mózgu, związane z niezależnymi od woli funkcjami organizmu - oddychaniem, biciem serca i trawieniem (lewa wyspa), a co za tym idzie - z podejmowaniem działań, pozwalających uniknąć niebezpieczeństwa lub stawić mu czoła (czyli walką albo ucieczką). Natomiast u kobiet były aktywne części mózgu związane z emocjami - bólem i przyjemnością (lewe wzgórze). Zdaniem doktora Urbanika, wyniki badań sugerują, że w obliczu niebezpieczeństwa mężczyźni częściej podejmują określone działania.
Z kolei pozytywne, przyjemne obrazy sprawiały, że u kobiet uruchamiał się prawy zakręt skroniowy górny, odpowiedzialny za przetwarzanie dźwięków i wspomnienia, natomiast w przypadku mężczyzn szczególnie aktywny były płaty potyliczne, przetwarzające widziane obrazy. Według autorów badań kobiety mogą analizować pozytywne bodźcem w szerszym kontekście społecznym i wiązać je z określonymi wspomnieniami (na przykład obraz uśmiechniętego dziecka przywołuje wspomnienia o własnym dziecku), natomiast mężczyźni patrzą chłodniej, mniej emocjonalnie.(PAP)