"Rozwój gospodarczy w Europie a kreatywność i innowacyjność kobiet" - konferencja w Warszawie

O zwiększeniu udziału kobiet w procesie tworzenia innowacyjnej gospodarki opartej na wiedzy będą dyskutowali uczestnicy międzynarodowej konferencji "Rozwój gospodarczy w Europie a kreatywność i innowacyjność kobiet", która odbędzie się 3 kwietnia w Warszawie.

Imprezę organizuje Urząd Patentowy (UP) wspólnie z Warszawską Giełdą Papierów Wartościowych, Europejską Komisją Gospodarczą ONZ, Światową Organizacją Własności Intelektualnej oraz Koreańskim Urzędem Patentowym.

Jak informuje rzecznik prasowy UP Adam Taukert, podczas obrad zostaną przedstawione światowe i europejskie doświadczenia w tworzeniu rozwiązań, pozwalających zwiększyć udział potencjału intelektualnego kobiet w procesie tworzenia innowacyjnej gospodarki opartej na wiedzy. Goście zastanowią się także, jakie są możliwości skutecznego zastosowania tych rozwiązań w naszym kraju. Częścią konferencji będzie również dyskusja panelowa z udziałem przedstawicielek polskiej nauki i biznesu.

Taukert podkreśla, że bez odpowiedniego wykorzystania potencjału intelektualnego kobiet w nauce i biznesie trudno będzie zmniejszyć dystans cywilizacyjny, jaki dzieli Polskę od krajów będących liderami innowacyjności w Europie i na świecie.

"Istotne bariery systemowe, ograniczające wykorzystanie przez polskie kobiety potencjału intelektualnego, widoczne są np. w bardzo niskiej liczbie zgłoszeń patentowych (jedynie ok. 13 proc.), których autorkami są polskie wynalazczynie" - dodaje. "Stoi to w rażącej dysproporcji z bardzo wysoką liczbą absolwentek studiów wyższych, wśród których kobiety stanowią ponad 50 proc. - uważa Taukert. - A wśród osób uzyskujących stopień doktora udział pań sięga ponad 40 proc. i wskazuje jednoznacznie na istnienie zjawiska określanego mianem +szklanego sufitu+".

Jak wynika z raportu Komisji Europejskiej na temat sytuacji kobiet w nauce w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, kobiety stanowią większość wśród wykładowców (54 proc.), lecz zatrudniane są w większości na niższych stanowiskach akademickich, a duża część kobiet naukowców pracuje w tych dziedzinach, w których wydatki na badania naukowe kształtują się na najniższym poziomie.

W kwietniowej konferencji wezmą udział m.in.: prezes Urzędu Patentowego RP dr Alicja Adamczak, wiceprezes Giełdy Papierów Wartościowych dr Lidia Adamska, dyrektor Światowej Organizacji Własności Intelektualnej w Genewie dr Guriqbal Singh Jaiya oraz dr Ewa Rumińska-Zimny z Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ. Słowo wstępne wygłosi szef Zespołu Doradców Strategicznych Premiera, Michał Boni.

Wykładowcami będą rzedstawicielki świata polskiej nauki i biznesu, a wśród nich m.in.: prof. Magdalena Fikus - wicedyrektor i przewodnicząca Rady Programowej Festiwalu Nauki w Warszawie, prof. Renata Siemieńska-Żochowska - dyrektor Instytutu Studiów Społecznych UW, prof. Ewa Okoń-Horodyńska z UJ, Bianka Siwińska - redaktor naczelny miesięcznika edukacyjnego "Perspektywy" i autorka akcji "Dziewczyny na politechniki", dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z organizacji pracodawców PKPP "Lewiatan", Joanna Szymańska-Bulska - członek zarządu spółki BIOTON i Ewa Gołębiowska - dyrektor Instytutu Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie.

Konferencja rozpocznie się o godz. 9.30 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, przy ul. Książęcej 4.(PAP)


ostatnia zmiana: 2009-03-25
Komentarze
Polityka Prywatności