Polka "w biegu" bez śniadania

Firma Nestlé Polska sprawdziła, jak żyją współczesne Polki. Z raportu „Zabiegana Polka” opracowanego na podstawie badań zrealizowanych przez Instytut MillwardBrown SMG/KRC dowiadujemy się m.in. dlaczego śniadanie rzadko znajduje się w planie dnia polskich kobiet.

Tylko połowa Polek je regularnie poranny posiłek, a i tak większość z nich robi to w pośpiechu, nie dbając o jego odpowiednie wartości odżywcze. Co czwartej brakuje zdrowego i wygodnego w przygotowaniu dania w śniadaniowym menu. „Zabiegane” Polki nie mają czasu na dbanie o siebie, jeśli jednak uda im się go wygospodarować – zdrowe odżywianie jest dopiero trzecie w kolejności; dwa pierwsze miejsca zajmuje pielęgnacja urody i aktywność fizyczna.

Badanie przeprowadzone przez Nestlé dowodzi, że wśród kobiet panuje przekonanie o śniadaniu jako najważniejszym posiłku w ciągu dnia, który jest podstawą dbania o siebie i zdrowego trybu życia. Jednak tylko połowa Polek regularnie je śniadania; w przeważającej większości przyrządzają je i konsumują „w biegu”, niekoniecznie dbając o zalecane wartości odżywcze. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak czasu – poranne skupienie na domownikach, szczególnie na dzieciach, brak odpowiednich nawyków żywieniowych oraz fakt, że przygotowanie posiłku, na który mają ochotę, trwałoby dłużej niż pozwalają im na to liczne obowiązki.

Polki zgodnie przyznają, że brak czasu jest największym utrudnieniem w codziennym funkcjonowaniu. Problem ten najbardziej dotyczy kobiet młodych i wynika z ogromu zobowiązań, które na siebie przyjmują. Chcą rozwijać karierę zawodową i jednocześnie być dobrymi żonami i matkami - po powrocie z pracy rozpoczynają więc „drugi etat”.

Co trzecia badana kobieta przyznaje, że z trudem znajduje czas, by zadbać o siebie i o swoje dobre samopoczucie. Co zatem Polki robią, kiedy już znajdą chwilę dla siebie w tym „pędzącym” świecie? 53% spośród badanych zajmuje się pielęgnacją urody. W drugiej kolejności Polki wymieniają aktywność fizyczną, której swój czas poświęciłoby 44% badanych. Dopiero na trzecim miejscu pojawia się zdrowe odżywanie, które jest kluczowym aspektem w dbaniu o siebie jedynie dla 18% kobiet. „Paradoksalnie, zabiegane Polki, kiedy już znajdą czas, który mogą poświęcić tylko dla siebie, skupiają swoje zabiegi na pielęgnacji urody oraz poprawie kondycji fizycznej. Należy jednak pamiętać, że to zdrowe, przemyślane odżywianie jest czynnikiem decydującym o dobrym wyglądzie i zdrowym ciele” – mówi Agnieszka Piskała, ekspert ds. żywienia Nestlé Polska.

Śniadanie to pierwszy i podstawowy posiłek w ciągu dnia. Ma za zadanie dostarczyć nam siły i energii - dzięki niemu nasza wydajność jest większa, mózg pracuje na wyższych obrotach, a także - jak twierdzą dietetycy – znacznie zmniejsza się ryzyko wystąpienia otyłości. „Na śniadanie najlepiej jest spożywać produkty pełnoziarniste, które trawione są powoli i dają dłuższe poczucie sytości. Regularne i wartościowe odżywczo śniadania powinny być elementem diety każdego z nas – zwłaszcza, jeśli prowadzimy aktywny, intensywny tryb życia” – mówi Agnieszka Piskała z Nestlé.

Każda z badanych kobiet chciałaby odżywiać się lepiej. Na pytanie, co chciałyby jeść na śniadanie, gdyby tylko miały więcej czasu, Polki odpowiadały*:

  • „jedno danie łączące miód, warzywa, owoce, muesli” 
  • „coś zdrowego, odżywczego”,
  • „ciepłe śniadania”,
  • „więcej potraw mlecznych”,
  • „śniadanie do łóżka”.

* cytaty z wypowiedzi uczestniczek badań do raportu „Zabiegana Polka” opracowanego na zlecenie Nestlé Polska

Firma Nestlé Polska przeprowadziła badanie do raportu “Zabiegana Polka” na przełomie sierpnia i września 2008 roku wśród grupy 500 kobiet w wieku od 20 do 55 lat, żyjących w miejscowościach powyżej 50 tys. mieszkańców i pracujących zarobkowo przynajmniej na pół etatu. Badanie zostało zrealizowane przez Instytut MillwardBrown SMG/KRC.


ostatnia zmiana: 2008-11-28
Komentarze
Polityka Prywatności