Karmienie naturalne jest najlepszym sposobem karmienia niemowląt. Zespół naukowców z Pomorskiej Akademii Medycznej przeprowadził badania dotyczące różnic w sposobie żywienia niemowląt z ciąż jednopłciowych i bliźniaczych.
Zespół lekarzy z Pomorskiej AM i Oddziału Pediatrii z Pododdziałem Gastrologii i Reumatologii SSPZOZ nad Dzieckiem i Młodzieżą w Szczecinie zwrócił uwagę na specyfikę karmienia bliźniąt w wieku niemowlęcym. W przeprowadzonych badaniach dr hab. Grażyna Czaja- Bulsa i dr Aneta Gębala oraz ich współpracownicy dokonali analizy sposobu karmienia bliźniaków z obszaru Pomorza.
"Retrospektywnie ankietowano rodziców 58 par bliźniąt w wieku 6-23 lata. Grupę kontrolną stanowiło 100 dzieci z ciąż jednopłodowych urodzonych również w latach 90. - wyjaśniają badaczki. - Uzyskane wyniki przeanalizowano odpowiednio dla 0, 3, 6, 9 i 12 miesięcy życia."
Odsetek bliźniąt karmionych tylko piersią wynosił od ok. 63 proc. w pierwszych miesiącach życia do ok. 3 proc. w dwunastym miesiącu życia. Odsetek dzieci z ciąż jednopłodowych karmionych naturalnie wynosił od 93 proc. w pierwszych miesiącach życia do 12 proc. w dwunastym miesiącu życia.
"Największe różnice otrzymano dla szóstego i dziewiątego miesiąca życia" - podkreślają badacze. W grupie dzieci z ciąż jednopłodowych w szóstym miesiącu życia 42 proc. było karmiona naturalnie, natomiast w grupie bliźniąt tylko nieco ponad 5 proc. W dziewiątym miesiącu życia karmiono piersią ok. 3,5 proc. bliźniąt oraz 28 proc. dzieci z ciąż pojedynczych.
Badaczki stwierdziły również różnice w zakresie stosowania pokarmów mieszanych. Czas wprowadzania do diety dzieci glutenu i mleka sojowego był zbliżony dla obu badanych grup.
Podsumowując wyniki badań, naukowcy z Pomorskiej Akademii medycznej stwierdzili, że w porównaniu z dziećmi z ciąż jednopłodowych, mniej niemowląt - bliźniaków jest karmionych piersią. Są one również karmione krócej. Zaobserwowano także wysoki odsetek bliźniąt karmionych sztucznie od urodzenia(PAP)