Polska kobieta (nie)pracująca

Polki są zdecydowanie mniej aktywne zawodowo od mężczyzn. Panie częściej rezygnują z pracy, ponieważ po urodzeniu dziecka często nie mogą liczyć na usługi opiekuńcze ani na elastyczny system zatrudnienia. Szybciej odchodzą na emerytury, bo konstrukcja systemu ubezpieczeń nie dawała dotąd bodźca do dłuższej pracy - stwierdza Aneta Grzyb-Hejduk z Instytutu Edukacji Interaktywnej Estakada.pl.

Jej zdaniem, rozwiązaniem tych problemów może być telepraca i szkolenia on-line w wirtualnej Akademii Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Aktywność zawodowa wśród kobiet wynosi 46,1 proc. i jest o 16,1 proc. niższa niż u populacji męskiej - głosi raport Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z 2008 roku pt. "Sytuacja na rynku pracy w Polsce". Według opracowania "Zatrudnienie w Polsce 2007" wykonanego dla Ministerstwa Pracy i Gospodarki Społecznej niższa aktywność zawodowa Polek spowodowana jest przeważnie opuszczeniem rynku pracy w dwóch fazach życia: okresu reprodukcyjnego i wieku przedemerytalnego.

Jak tłumaczy Grzyb-Hejduk, na długą absencję zawodową spowodowaną urodzeniem dziecka wpływa między innymi brak elastycznych form zatrudnienia i utrudniony dostęp do usług opiekuńczych. Udział dzieci do lat 3 objętych opieką instytucjonalną w Polsce wynosi 2 proc. Dla porównania w Szwecji stanowi on 39,5 proc., a w Wielkiej Brytanii 25,8 proc. Podobne dysproporcje utrzymują się wśród dzieci w wieku przedszkolnym. W Polsce wskaźnik ten wynosi 36,2 proc., a w Szwecji i Wielkiej Brytanii odpowiednio 86,6 i 80 proc.

Absencja spowodowana wiekiem przedemerytalnym we wcześniejszych latach wynikała z konstrukcji systemu ubezpieczeń, który nie dawał bodźca do dłuższej pracy. W dzisiejszych czasach aktywność zawodową osób starszych, a zwłaszcza kobiet, utrudnia konieczność opieki nad pozostałymi członkami rodziny. Przeszkodą jest również mit, że osoby starsze mają problemy z podnoszeniem kwalifikacji i przystosowaniem się do nowego otoczenia.

Eksperci Akademii PARP twierdzą, że ponad połowa biernych zawodowo kobiet wyraziła chęć podjęcia pracy w domu lub w elastycznym dla siebie czasie. Rozwiązaniem tych problemów może być telepraca i szkolenia on- line.

"Telepraca jest dobrym rozwiązaniem. Korzyści płynące z tej formy zatrudnienia dla pracodawców to oszczędność kosztów biurowych oraz zatrzymanie pracownika" - uważa Grzyb-Hejduk.

Szkolenia on-line dają możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji bez wychodzenia z domu. Dobrym przykładem jest portal Akademii PARP przeznaczony dla mikro- oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Oprócz nabywania i poszerzania swoich umiejętności, uczestnicy szkoleń dodatkowo uczą się organizacji własnego czasu, samodzielności i niekonwencjonalnego podejścia do wybranych tematów. Dzięki nim zmniejsza się problem wykluczenia zawodowego.

Na portalu www.akademiaparp.gov.pl można znaleźć interaktywne szkolenia z zakresu zarządzania, marketingu, negocjacji czy public relations. Portal Akademii PARP oprócz szkoleń oferuje również możliwość pisania prac grupowych, czat i forum dyskusyjne. Ponadto oprócz tradycyjnych form kontaktu, uczestnik ma możliwość spotkania się z opiekunem na videoczacie.

Udział w szkoleniach Akademii PARP jest darmowy.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl


ostatnia zmiana: 2008-08-05
Komentarze
Polityka Prywatności