Udar mózgu częściej zdarza się u kobiet

Dwukrotnie więcej kobiet, niż mężczyzn przechodzi udar mózgu w średnim wieku - zaobserwowali naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. Jak napisali na łamach pisma "Neurology", w dużym stopniu mogą się do tego przyczyniać wyższa częstość choroby wieńcowej serca i większy obwód pasa u kobiet.

Badacze z zespołu Amytisa Towfighiego doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych w grupie ponad 17 tys. osób po 18 roku życia. Udar mózgu wystąpił u 606 uczestników badania. Jak zaobserwowali naukowcy, kobiety między 45 a 54 rokiem życia ponad dwukrotnie częściej przechodziły udar mózgu niż mężczyźni z tej samej grupy wiekowej. U osób w wieku od 35 do 44 lat oraz od 55 do 64 lat nie odnotowano podobnych różnic między płciami.

Autorzy pracy nie są do końca pewni jakie czynniki odpowiadają za podwyższoną częstość udaru mózgu u kobiet w średnim wieku. Ich zdaniem, z pewnością może się do tego przyczyniać większy odsetek choroby wieńcowej serca i większy średni obwód talii niż u mężczyzn, podkreślają. Wyniki najnowszych badań wskazują też, że wartości skurczowego ciśnienia krwi oraz ogólny poziom cholesterolu rosną szybciej u kobiet we wszystkich starszych grupach wiekowych, również między 45 a 54 rokiem życia.

"Na przykład na każde 10 lat ciśnienie krwi mężczyzn podnosiło się średnio o 4 do 5 punktów, podczas gdy u kobiet rosło o 8-10 punktów" - podkreśla Towfighi. Ponadto, choć mężczyźni liczący od 35 do 44 lat mieli wyższy poziom cholesterolu niż rówieśnice, to w późniejszych latach utrzymywał się on na mniej więcej średnim poziomie, a u kobiet wzrastał w kolejnych dekadach o 10-12 punktów. Dlatego między 55 a 64 rokiem życia panie miały już znacznie wyższe stężenie cholesterolu we krwi, niż panowie, dodaje badacz.

Zdaniem Towfighiego, wyniki te wskazują, że lekarze powinni zwracać większą uwagę na stan układu krążenia u kobiet, które przekroczyły 35 rok życia. Mogłoby to pomóc ograniczyć ich ryzyko udaru mózgu w średnim wieku. Udar mózgu jest zaburzeniem czynności mózgu - miejscowym lub uogólnionym - spowodowanym przez problemy z układem krążenia i naczyniami krwionośnymi. Zajmuje trzecie miejsce na liście przyczyn zgonów w Europie Zachodniej i USA, a w Polsce plasuje się na miejscu czwartym.

Najczęstszym typem udaru jest udar niedokrwienny, związany z niedostatecznym dopływem krwi do tętnic mózgowych. Rzadszy udar krwotoczny zdarza się, gdy pęka naczynie krwionośne wewnątrz mózgu. Zależnie od rozmiarów uszkodzenia tkanki nerwowej w czasie udaru, u pacjenta może dojść do utraty przytomności, porażenia kończyn i zaburzeń chodzenia, innej poważnej niepełnosprawności, a nawet śmierci. Częste jest też pogorszenie sprawności umysłowej, np. pamięci czy logicznego rozumowania, mowy lub widzenia. (PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności