Aspiryna a stan przedrzucawkowy

Kobiety, które w czasie ciąży przyjmują aspirynę lub inne leki przeciwpłytkowe, mają niższe ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego - donoszą naukowcy z Australii na łamach pisma "Lancet".

Stan przedrzucawkowy to złożone schorzenie występujące u niektórych kobiet w czasie ciąży. Zazwyczaj ma związek ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi matki i obecnością białka w moczu ciężarnej. Doktor Lisa Askie z University of Sydney wraz z kolegami z Australii i Wielkiej Brytanii przeprowadziła analizę wyników wcześniejszych badań na temat przyjmowania leków antypłytkowych w ciąży przez ponad 32 000 kobiet.

Badacze odkryli, że przyjmowanie aspiryny lub podobnych leków zmniejsza ryzyko stanu przedrzucawkowego, porodu przed 34. tygodniem ciąży i poważnych komplikacji ciążowych o 10 procent. Naukowcy wykazali, że aspiryna nie wpływa na ryzyko śmierci płodu lub dziecka, na rozwój i wielkość noworodków ani przypadki krwawienia u kobiet i ich dzieci. Autorzy pracy podkreślają, że w badanej grupie kobiet aspiryna działała na wszystkie ciężarne podobnie.

Przyczyny stanu przedrzucawkowego dotychczas pozostają nieznane, aczkolwiek wiadomo, że nieprawidłowości w obrębie tętnic spiralnych macicy matki we wczesnej ciąży mogą prowadzić do zaburzeń w dopływie krwi do łożyska oraz powstawania skrzepów i obumierania tkanki łożyska. To z kolei, może powodować aktywację płytek krwi i systemu krzepnięcia oraz zaburzyć równowagę pomiędzy hormonami spowalniającymi i zwiększającymi przepływ krwi. Leki antypłytkowe, takie jak aspiryna, prawdopodobnie zapobiegają rozwojowi stanu przedrzucawkowego, dzięki przywróceniu tej równowagi.

Autorzy pracy uważają, że ich wyniki powinny być brane pod uwagę w doborze odpowiedniej opieki dla ciężarnych zagrożonych stanem przedrzucawkowym. Jednocześnie inni specjaliści położnicy zalecają ostrożność. Profesor James Roberts uważa, że stosowanie aspiryny jest uzasadnione tylko w przypadku kobiet, które w poprzednich ciążach miały stan przedrzucawkowy lub mają przewlekłe problemy z nadciśnieniem czy cukrzycą. Roberts podkreśla, że trudno ocenić w tej chwili długofalowe efekty takiego leczenia i że o ryzyku stosowania aspiryny w ciąży powinno się rozmawiać indywidualnie z każdą matką, u której rozważa się zastosowanie terapii antypłytkowej. (PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności