Alternatywna metoda leczenia raka piersi

Opracowano nową, minimalnie inwazyjną metodę miejscowego naświetlania piersi, skuteczną w leczeniu kobiet chorych na nowotwory tego gruczołu. Amerykańscy naukowcy przedstawili ją podczas zjazdu Radiological Society of North America.

Metoda ta polega na wykorzystaniu ultradźwięków do precyzyjnego umiejscowienia cewnika balonowego w ciele kobiet, które przeszły lumpektomię. Cewnik ten służy za źródło promieniowania podczas późniejszych naświetlań.

Lumpektomia, zwana też leczeniem oszczędzającym, polega na usunięciu samego guza nowotworowego przy jednoczesnym zachowaniu zdrowych fragmentów piersi. Zawsze po zabiegu lumpektomii należy zastosować radioterapię.

Jedną z odmian radioterapii jest brachyterapia, inaczej terapia kontaktowa. Polega ona na bezpośrednim napromieniowaniu komórek nowotworowych poprzez umieszczenie źródła promieniowania w guzie lub jego sąsiedztwie.

Jest to technika niezwykle precyzyjna - umożliwia podanie dużej dawki promieni jonizujących, a zarazem ogranicza ryzyko uszkodzenia zdrowych tkanek. Zaletą omawianej metody jest to, że średni czas trwania zabiegów wynosi od pięciu do siedmiu dni, podczas gdy konwencjonalne naświetlania całej piersi trwają nawet do siedmiu tygodni.

Badania dowodzą jednak, że natychmiastowe wprowadzanie cewnika bezpośrednio po operacji lumpektomii jest niewskazane. Okazuje się bowiem, że dopiero po pewnym czasie można stwierdzić, czy zlokalizowane naświetlanie faktycznie jest wskazane - uważają naukowcy. Ich zdaniem radiolodzy powinni poczekać z decyzją do czasu otrzymania ostatecznych wyników patologii, a dopiero potem przeprowadzić zabieg wprowadzenia cewnika - tuż przed poddaniem pacjentki brachyterapii.

Amerykańscy naukowcy przetestowali swoją metodę na 75 pacjentkach z wczesnym etapem raka piersi. Procedurę wprowadzania cewnika przeprowadzali 7-47 dni po operacji usunięcia guza. Poprzedzało ją dokładne badanie w celu określenia odpowiedniego rozmiaru nacięcia, które należy wykonać.

Następnie przez tydzień dwa razy dziennie poddawano pacjentki zabiegom brachyterapii. Badacze doszli do wniosku, że metoda częściowego naświetlania przez cewnik balonowy jest bezpieczna, skuteczna i praktycznie nieinwazyjna. Nie powoduje żadnych komplikacji, a procedura wprowadzanie cewnika zajmuje mniej niż 5 minut. Natomiast cały zabieg trwa średnio 25 minut. (PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności